Bolesť chrbta dokáže každému znepríjemniť život. Nemôžete pohodlne sedieť, ležať, dokonca i chôdza je v mnohých prípadoch nepredstaviteľná. Bolesti chrbta sa prejavujú na rôznych miestach. Majú teda rozdielne príčiny a na ich riešenie existujú rôzne metódy. Pozrime sa bližšie na bolesti chrbta medzi lopatkami. Čo ju spôsobuje a ako s ňou zatočiť?
Obsah článku
Príčiny bolesti medzi lopatkami
Práve bolesť chrbta je indikáciou pre najrôznejšie zdravotné problémy, s ktorými ľudské telo bojuje. Či už pálenie chrbta, pichanie medzi lopatkami alebo chronické tupé bolesti môžu znamenať ťažkosti srdcovo-cievneho, respiračného, ale i tráviaceho systému. Nemusí to byť teda len dôsledkom ochorenia pohybového aparátu. Hlavne pri hlbokom nádychu môžete pociťovať sťažené dýchanie.
Je dôležité, aby ste sa nesnažili diagnostikovať pôvod ochorenia na vlastnú päsť. Keďže pôvod bolesti môže byť rôzny, je vhodné navštíviť lekára. Predovšetkým, ak bolesť medzi lopatkami sprevádzajú ďalšie symptómy ako dýchavičnosť, nevoľnosť, tŕpnutie rúk alebo nôh či signifikantná zmena telesnej teploty, je dôležitý odborný posudok.
Bolesti ako signály ochorení vnútorných orgánov
Bolesť na hrudníku, ktorá vystreľuje až medzi lopatky môže predznamenávať upchatie ciev pľúcneho riečiska, teda pľúcnu embóliu. Cievy dokáže upchať napríklad krvná zrazenina, cudzie teleso, tuk či plodová voda. Vzniknúť môže po chirurgickom zákroku, ale i pri dlhom cestovaní. Sprievodnými príznakmi sú opuchy nôh, dýchavičnosť či nadmerná neprirodzená únava. Pri náhlej bolesti medzi lopatkami môže ísť aj o zlyhanie srdcového svalu. Prejavuje sa tak napríklad i akútny infarkt. Pri srdcovom zlyhaní sa k bolesti pridáva bledosť, potenie, ťažoba na žalúdku a nauzea.
V prípade ochorenia respiračného systému vám môže bolesť medzi lopatkami indikovať rôzne zápaly. Napríklad teda zápal pľúc, dolných dýchacích ciest či pohrudnice. Sprievodnými príznakmi sú dýchavičnosť, horúčka, kašeľ. Typická je i bolesť pri nádychu. Ak pociťujete bolesť pri nádychu pod ľavou lopatkou, pravdepodobne je to znakom zápalu ľavej strany pohrudnice, vrstvy, ktorou je vystlaná vnútorná strana hrudníka. Toto ochorenie sa nazýva pleuritída.
Ak sa k bolesti chrbta medzi lopatkami pridruží bolesť pri prehĺtaní, príčinou môže byť ochorenie spojené s tráviacim traktom. Prejavuje sa tak zápal pažeráka, vred či varixy pažeráka. Pažerák môže byť však i v kŕči. Ten nastane napríklad pri prehltnutí príliš horúceho či studeného jedla. Pažerák sa stiahne a vystrelí bolesť, ktorá sa ozve práve medzi lopatkami. Okrem pažeráka sa podobne prejavuje i ochorenie žalúdka, či už jeho zápal alebo vredová choroba. Občas sa dokonca bolesť z oblasti rebier presunie medzi lopatky, ak nie je niečo v poriadku so žlčníkom.
Bolesť spôsobená ochorením pohybového aparátu
Ochorenie chrbta či chrbtice je jedným z najčastejších dôvodov bolestí medzi lopatkami. Práve v oblasti chrbta sa nachádzajú nielen kosti, ale i svaly, šľachy, väzy či kĺby. Do medzilopatkovej oblasti môže prechádzať bolesť z krčnej, hrudnej a driekovej časti chrbtice. Bolesť je signálom, že niektorá z týchto oblastí je preťažená. Preťaženie nastáva pri namáhavej fyzickej aktivite, dlhodobom zaťažení či nesprávnom pohybe.
Dlhodobé zaťaženie je napríklad dôsledkom sedavého zamestnania a deficitu aktívneho precvičovania pohybového aparátu. To môže viesť k chronickým ochoreniam a prerásť do vážnejších problémov. Zvýšte však pozornosť, ak sa k bolestiam pripojí bolesť pri nádychu, pichanie na hrudi či zvieravá bolesť hrudníka, ktoré neodznejú ani pri zmene polohy či cvikoch.
Ak sa k bolesti pri lopatkách pridáva tŕpnutie rúk či mravčenie, pravdepodobne sa objavil problém s platničkami. Medzistavcové platničky neradno podceniť. V množstve prípadov je nariadená okamžitá rehabilitácia. Pri včasnom podchytení problému s platničkami zvládnete situáciu bez rizika vážnejšieho stavu, ktorý by mal za následok bolesť pri akomkoľvek pohybe či upútanie na lôžko.
Bolesť v dôsledku stresu a psychického napätia
Bolesť chrbtice je často varovným signálom pri nastávajúcej psychickej nepohode. Dotýka sa nielen ľudí so sedavou prácou. Akonáhle telo bojuje s prepracovanosťou, chronickou únavou či dlhodobým stresom, nie je neobvyklý výskyt ťažkostí s pohybovým aparátom. Zaseknuté nervy sú odpoveďou na potlačenie úzkosti a neriešenie psychického vypätia.
Spolu s nedostatočnou fyzickou aktivitou, nesprávnym držaním tela alebo monotónnosťou spojenou s fyzickou záťažou pri manuálnej práci nastáva bolesť, ktorá je obranným mechanizmom tela pri nesprávnom zaobchádzaní.
Bolesť medzi lopatkami v tehotenstve
Počas tehotenstva sa rapídne mení váha tela. To sa pripravuje na pôrod i zmenou ťažiska. Mierne sa mení rozloženie orgánov v dôsledku zväčšenia maternice a plodu. Zväčšujú sa aj prsné žľazy. Všetky tieto procesy sa môžu prejaviť bolesťou pohybového aparátu a to napríklad práve medzi lopatkami.
To, že sa táto bolesť chrbta medzi lopatkami počas tehotenstva často prejaví neznamená, že je prirodzená. Je potrebné informovať lekára, ktorý nasadí vhodnú liečbu s ohľadom na zdravie ako matky, tak i plodu.
Ako dostať bolesť medzi lopatkami pod kontrolu
Ako je teda zrejmé, pri náhlej bolesti medzi lopatkami bez predchádzajúceho zreteľného zranenia je potrebné navštíviť lekára. Ten diagnostikuje pravú príčinu tejto bolesti. V prípade ochorení vnútorných orgánov bude navrhnutá vhodná liečba. Ak však bolesť signalizuje nesprávne držanie tela, sedavé zamestnanie, či iné príčiny spojené s nevhodnou prácou s chrbticou, môžete si od bolesti uľaviť i bez medikamentov.
Bolesť chrbta často indikuje blokádu niektorej časti chrbtice. Obstreky iste pomôžu, ale ide len o krátkodobé riešenie. Ak chcete eliminovať bolesti chrbta, vrátane tých medzi lopatkami, zaraďte do svojej dennej rutiny cviky, ktoré posilnia váš pohybový aparát. Svaly zosilnejú, budú flexibilnejšie, tým poskytnú lepšiu podporu chrbtici a tá sa ľahšie vysporiada nielen so sedavou prácou, ale i s prácou, pri ktorej dlhé hodiny stojíte.
Cviky na bolesti chrbta medzi lopatkami
Jedinečným spôsobom ako uľaviť svojej chrbtici je praktizovanie spinálnych cvikov. Spinálne cviky sa vykonávanú v ležiacej polohe. Chrbtica je vtedy uvoľnená, odľahčená a stavce na seba netlačia. Cviky posilňujú svaly, pôsobia na nervovú sústavu a krvný obeh. Zároveň relaxačne vplývajú na psychiku a navodia nielen fyzickú, ale i mentálnu úľavu a pokoj. Počas celého cvičenia vnímajte svoje telo a pohyby nerobte za hranicu bolesti. Každý cvik opakujte päťkrát a snažte sa v polohe vydržať aspoň päť sekúnd.
Pri spinálnom cvičení chrbtica rotuje okolo vlastnej osi, pretože hlava sa otáča na jednu stranu a drieková chrbtica s nohami na stranu druhú.
Východisková poloha je ľah na chrbte s rozpaženými rukami. Pokrčte pravú nohu v kolene a položte ju zvnútra vedľa vyrovnanej nohy. S nádychom pravú nohu preklopte smerom doľava. Hlavu obráťte doprava. Lopatky majte počas celej doby položené celou plochou na zemi. Pri výdychu sa vráťte do základnej pozície. Vymeňte strany a cvik opakujte.
Rozšírenie spinálneho cvičenia
K základnému cviku pre rotáciu chrbtice postupne pridávajte ďalšie cviky podľa svojich možností a intenzity bolestí.
V ďalšom cviku si teda položte dlane pod hlavu. Pravú nohu položte pätou na ľavú nohu medzi palec a prst. Zadržte dych a pomaly otáčajte hlavu doprava. Panva a nohy idú doľava. Cvik opakujte na opačnú stranu.
Ruky rozpažte, nohy pokrčte v kolenách. Zadržte dych a otáčajte hlavu vpravo. Kolená spustite vľavo. Opakujte s výmenou strán. Tento cvik je vhodné vykonávať i s pokrčenými nohami pritiahnutými k hrudníku.
Stále s rozpaženými rukami pokrčte pravú nohu v kolene a založte ju pod vystreté koleno ľavej nohy. Opäť zadržte dych a otáčajte hlavu doprava. Koleno spustite cez vystretú nohu a vytočte doľava. Nasleduje cvik s výmenou strán.
V nasledujúcom cviku roznožte nohy pokrčené v kolenách. Hlavu otáčajte doprava a obidve kolená spustite vľavo tak, aby sa pravé koleno dotýkalo ľavej päty. Vymeňte strany a opakujte. Rovnaký cvik môžete praktizovať aj v sede.
Ľahnite si na brucho. Hlavu v predĺžení tela položte tak, aby sa brada dotýkala zemi. Rozpažte ruky. Pravú nohu položte prstami na ľavú pätu. Zadržte dych a otáčajte panvu s nohami vľavo. Opakujte následne smerom doprava zo základnej polohy.
Stále na bruchu s rozpaženými rukami pokrčte nohy v kolenách. S nádychom ich pokladajte najskôr vľavo a potom zo základnej polohy doprava.
Pri pravidelnom opakovaní spinálneho cvičenia dostatočne posilníte svoju chrbticu a váš pohybový aparát nebude trpieť bolesťami. Eliminujete tak nepríjemné stuhnutie a aj bolesti medzi lopatkami. Pridať však môžete i jeden výborný cvik špeciálne na túto oblasť. Vzpriamene sa postavte a oprite dlane o stenu. Lopatky zatlačte smerom k sebe, hrudníkom sa snažte približovať k stene a opäť sa vráťte do základnej polohy. Tento cvik vám uľaví od bolesti a je možné cvičiť ho prakticky kdekoľvek. Preto je to výborná prvá pomoc napríklad i na pracovisku.
Gély a masti pre úľavu od bolesti
V ponuke je však i rýchla pomoc v podobe upokojujúcich, chladivých a liečivých mastí a gélov. Tie si natriete na bolestivé miesto medzi lopatkami a bolesť poľaví. Myslite však na to, že nejde o dlhodobé riešenie zdravotného problému. Zabezpečí len to, aby vás bolesť neochromila počas dňa.
Sú to pomocníci, vďaka ktorým budete pripravení na náhle bolesti. Majte teda pre každý prípad v lekárničke napríklad balzam Deväť kvetov od Bio Karité, ktorý prekrvuje a prehrieva svaly, čím ich uvoľní a prináša rýchlu úľavu.
Pomôcť môže i bylinkový zábal či ľubovníkový olej. Ľubovník je známy mnohými zdraviu prospešnými účinkami. Má pozitívny efekt nielen na telo, ale i na myseľ a psychickú pohodu. Masáž postihnutého miesta ľubovníkovým olejom uvoľní teda nielen telesné, ale i psychické a duševné blokády. Okrem mastí a gélov je na trhu i niekoľko výživových doplnkov, ktoré vám pomôžu bojovať proti bolesti chrbtice.
Ako na prevenciu pred bolesťou v dôsledku preťaženia pohybového aparátu
Vo všeobecnosti platí niekoľko zásad, ktorými sa problémom s chrbticou a bolesti medzi lopatkami vyhnete, pokiaľ sa netýka závažného ochorenia vnútorných orgánov.
- Bolesť môžete dostať pod kontrolu pravidelným cvičením a posilňovaním. Hoci to nie je vždy ľahké, snažte sa udržiavať zdravú váhu. Pri nadváhe je pohybový aparát neštandardne preťažený a často nie je na zvýšenú záťaž pripravený.
- Používajte správne svoje telo. Snažte sa stáť a chodiť vzpriamene.
- Venujte patričnú pozornosť pri výbere správnej stoličky v prípade sedavej práce. Mala by mať vhodnú opierku chrbta a lakťové opierky. Pri sedení držte kolená a boky vo vodorovnej polohe.
Pravidelne si robte pri sedení prestávku. Postačí urobiť pár krokov každú hodinu. Chôdza je totiž najprirodzenejší pohyb pre telo. Snažte sa ju teda pravidelne dopriať vášmu telu.